Hitel bárlistásoknak : Aktív és passzív BAR- listások részére, hitellehetőség akár 24 óra alatt kezes és fedezet nélkül!
A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) – korábbi nevén Bankközi Adós-és Hitelinformációs Rendszer (BAR). 1995-2005-ig létezett BAR ilyen néven, ha szóba került hitelekkel kapcsolatban, mindenki egyből tudta, hogy valami bajban van, szinte szitokszónak számított. Eladósodás, CHF és egyéb rémségek.
Ma már minden adós, adóstárs, kezes, zálogkötelezett szerepel a BAR listán, azonban egyáltalán nem mindegy, hogyan is szerepel a nevünk.
Egyik része csupán nyilvántartásként szolgál a hitelezők számára, a másik része kelt riadalmat, ahol a negatív adósokat, csalókat, bűncselekményt elkövetőket tartják számon. Ehhez a BAR-listához az összes pénzintézet hozzáfér, mivel mindegyikük alapvető érdeke, hogy hiteligénylésnél az összes szereplő státuszát megvizsgálják a rendszerben. Személyi kölcsön, lakáshitel autóhitel esetén is lekérik a khr adóslistát a bankok.
Szerepelni a KHR listán, vagyis a Központi Hitelinformációs Rendszer negatív adóslistáján az egyik legrosszabb dolog, ami a pénzügyek terén történhet veled. Szerencsére ekkor sincs minden veszve, és még arra is van lehetőséged, hogy személyi kölcsönt vegyél fel. Összegyűjtöttük, hogy mit kell tenned , ha felkerültél a KHR listára, de mégis kölcsönre lenne szükséged.
A “banki fekete lista”, a köznyelvben BAR-lista, jelenlegi pontos megnevezése KHR lista. A Központi Hitelinformációs Rendszerben minden ügyfelet rögzítenek, akiknek jelenleg aktív vagy passzív tartozásuk van. Ezt az adatbázist minden bank folyamatosan figyeli és frissíti is, mert ez alapján tudják megállapítani, hogy mennyire kockázatos egy adott ügyfélnek hitelt adni – mi az adós hitelkockázati besorolása.
Negatív KHR BÁR lista
Minden bank ugyanazt az adatbázist látja, ezért , ha „A” banknál nem tudod a szerződés szerint törleszteni a meglévő hiteledet, és elmaradásaid vannak, akkor utána hiába igényelnél másik hitelt a „B” banktól, ő az A banknál lévő tartozásodra hivatkozva fogja elutasítani a kérést – mert rákerültél a negatív KHR listára.
Ez a rendszer egyrészt védi a hitelintézeteket, hiszen ezzel meg tudják előzni, hogy olyan ügyfeleknek folyósítsanak jelzáloghitelt vagy személyi kölcsönt, akik nagy valószínűséggel nem fogják tudni fizetni a törlesztőrészleteket.
A pozitív KHR lista önkéntes
A KHR nemcsak azért van, hogy összegyűjtse a mulasztásos adósokat. A megfelelően törlesztő ügyfelek rendelkezhetnek arról, hogy pozitív adataikat a bankok is lássák, és ez érdekük is, hiszen a pozitív hiteltörténet egy későbbi hitel igénylésekor kedvezőbb feltételeket és gyorsabb elbírálást jelenthet. A negatív listán szereplőknek nincs ilyen választási lehetőségük, az ő hiteltörlesztéssel kapcsolatos körülményeik mindenképpen szerepelni fognak az adatbázisban.
Hol tudom megnézni, hogy rajta vagyok-e a KHR listán?
A törvény szerint bárki jogosult arra, hogy hivatalos tájékoztatást kérjen a saját helyzetéről. A lekérdezés történhet a BISZ Zrt.-n keresztül és az úgynevezett referenciaadat-szolgáltatón keresztül is (pl. a banktól, ahol a hiteled van). A Saját Hiteljelentés igényelhető postai úton és személyesen is. Mindkét út díjmentes, semmibe nem kerül a számodra, a postaköltséget viszont neked kell állnod.
A KHR lekérdezés online lehetőségeiről a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. oldalán tudsz részletesen tájékozódni.
Miért kerültem fel a KHR negatív adóslistájára?
A listára akkor kerül fel egy ügyfél, ha:
- legalább 90 napig nem fizeti a törlesztőrészletet és
- a tartozása meghaladja a mindenkori minimálbér összegét.